Count Per Day v3.3 - en to sv translation catalogue (128 entries)

en: Total reads
sv: Antal läsningar totalt

en: Reads today
sv: Läsningar idag

en: Reads yesterday
sv: Läsningar igår

en: Reads last week
sv: Läsningar förra veckan

en: Reads
sv: Visningar

en: Total visitors
sv: Antal besökare totalt

en: Visitors currently online
sv: Besökare online nu

en: Visitors today
sv: Besökare idag

en: Visitors yesterday
sv: Besökare igår

en: Visitors last week
sv: Besökare förra veckan

en: Visitors per day
sv: Besök per dag

en: Counter starts on
sv: Räknaren startar den

en: Reads per day
sv: Läsningar per dag

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Map
sv: Karta

en: The %s most visited posts in last %s days:
sv: De %s mest visade inläggen de senaste %s dagarna:

en: Show
sv: Visa

en: Other
sv: Övriga

en: The %s referrers in last %s days:
sv: De %s senaste hänvisningarna de senaste %s dagarna:

en: Edit Post
sv: Redigera inlägg

en: Category
sv: Kategori

en: Front page displays
sv: Visningar av framsidan

en: Settings
sv: Inställningar

en: Time for Count per Day: <code>%s</code>.
sv: Tid för Count per Day: <code>%s</code>.

en: Bug? Problem? Question? Hint? Praise?
sv: Bugg? Problem? Fråga? Tips? Beröm?

en: Write a comment on the <a href="%s">plugin page</a>.
sv: Skriv en kommentar på <a href="%s">pluginsidan</a>.

en: License
sv: Licens

en: Visitors online
sv: Besökare online

en: Visitors per month
sv: Besökare per månad

en: Reads per month
sv: Läsningar per månad

en: Visitors per post
sv: Besökare per inlägg

en: Latest Counts
sv: Senaste besöken

en: Browsers
sv: Webbläsare

en: Referrer
sv: Hänvisare

en: Reads per Country
sv: Visningar per land

en: Visitors per Country
sv: Besökare per land

en: Statistics
sv: Statistik

en: This post
sv: Det här inlägget

en: Title
sv: Titel

en: show
sv: visa

en: Date
sv: Datum

en: Action
sv: Åtgärd

en: add
sv: lägg till

en: save
sv: spara

en: delete
sv: ta bort

en: edit
sv: redigera

en: Mass Bots
sv: Massbotar

en: End
sv: Slut

en: no data found
sv: ingen information hittades

en: Options updated
sv: Inställningarna är uppdaterade

en: Countries updated. <b>%s</b> entries in %s without country left
sv: Länder uppdaterade. <b>%s</b> inlägg i %s utan länder kvar

en: update next
sv: uppdatera nästa

en: Mass Bots cleaned. %s counts deleted.
sv: Massbotar rensades. %s stycken togs bort.

en: Database cleaned. %s rows deleted.
sv: Databasen städades. %s rader togs bort.

en: Counter reseted.
sv: Räknaren återställdes.

en: UNINSTALL Count per Day
sv: AVINSTALLERA Count per Day

en: Table %s deleted
sv: Tabellen %s raderades

en: Options deleted
sv: Inställningarna togs bort

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Click here
sv: Klicka här

en: to finish the uninstall and to deactivate "Count per Day".
sv: för att avinstallera och avaktivera "Count per Day".

en: Counter
sv: Räknare

en: Online time
sv: Tid online

en: Seconds for online counter. Used for "Visitors online" on dashboard page.
sv: Sekunder för onlineräknare. Används för "Besökare online" på panelsidan.

en: Logged on Users
sv: Inloggade användare

en: count too
sv: räkna med

en: until User Level
sv: upp till användarbehörighet

en: Auto counter
sv: Automatisk räknare

en: Counts automatically single-posts and pages, no changes on template needed.
sv: Räknar automatiskt enstaka inlägg och sidor, inga ändringar i mall behövs.

en: Bots to ignore
sv: Bots att ignorera

en: Anonymous IP
sv: Anonym IP-adress

en: I use a cache plugin. Count these visits with ajax.
sv: Jag använder ett plugin för cache. Räkna dessa besök med hjälp av ajax.

en: Clients and referrers
sv: Klienter och hänvisare

en: Save and show clients and referrers.<br />Needs a lot of space in the database but gives you more detailed informations of your visitors.
sv: Spara och visa klienter och hänvisare.<br />Kräver stor plats i databasen, men ger dig mer information om dina besökare.

en: Dashboard
sv: Panel

en: How many posts do you want to see on dashboard page?
sv: Hur många inlägg vill du se på panelsidan?

en: Latest Counts - Posts
sv: Senaste träffar - Inlägg

en: Latest Counts - Days
sv: Senaste träffar - Dagar

en: How many days do you want look back?
sv: Hur många dagar bakåt vill du se?

en: Chart - Days
sv: Diagram - Dagar

en: Chart - Height
sv: Diagram - Höjd

en: Height of the biggest bar
sv: Den högsta stapelns höjd

en: Countries
sv: Länder

en: How many countries do you want to see on dashboard page?
sv: Hur många länder vill du visa på Panelen?

en: Substring of the user agent, separated by comma
sv: Delsträng av "user agent", separerad med kommatecken

en: Referrers - Entries
sv: Hänvisare - Inlägg

en: How many referrers do you want to see on dashboard page?
sv: Hur många hänvisare vill du se på panelsidan?

en: Referrers - Days
sv: Hänvisare - Dagar

en: Local URLs
sv: Lokala URL:er

en: Show local referrers too.
sv: Visa även lokala hänvisare.

en: Posts
sv: Inlägg

en: Pages
sv: Sidor

en: Show in lists
sv: Visa i listor

en: Show "Reads per Post" in a new column in post management views.
sv: Visa "Visningar per inlägg" i en ny kolumn när du redigerar ett inlägg.

en: Start Values
sv: Startvärden

en: Here you can change the date of first count and add a start count.
sv: Här kan du ändra startdatum och lägga till ett startvärde för räknaren.

en: Start date
sv: Startdatum

en: Your old Counter starts at?
sv: Din gamla räknare startar den?

en: Start count
sv: Starta räknaren

en: Add this value to "Total visitors".
sv: Lägg till det här värdet till "Besökare totalt".

en: Add this value to "Total reads".
sv: Lägg till det här värdet till "Läsningar totalt".

en: Debug mode
sv: Felsökningsläge

en: Show debug informations at the bottom of all pages.
sv: Visa felsökningsinformation längst ner på alla sidor.

en: Update options
sv: Uppdatera inställningarna

en: GeoIP - Countries
sv: GeoIP - Länder

en: Update old counter data
sv: Uppdatera gammal räknardata

en: You can get the country data for all entries in database by checking the IP adress against the GeoIP database. This can take a while!
sv: Du kan få information om land för alla poster i databasen genom att kolla IP-adresserna mot GeoIP-databasen. Räkna med att det kan ta ett tag!

en: Update GeoIP database
sv: Uppdatera GeoIP-databasen

en: Download a new version of GeoIP.dat file.
sv: Ladda ner en ny version av filen GeoIP.dat.

en: More informations about GeoIP
sv: Mer information om GeoIP

en: Show all IPs with more than %s page views per day
sv: Visa alla IP-adresser med mer än %s sidvisningar per dag

en: Client
sv: Klient

en: Views
sv: Visningar

en: Delete these %s counts
sv: Ta bort bort %s stycken

en: Clean the database
sv: Städa databasen

en: You can clean the counter table by delete the "spam data".<br />If you add new bots above the old "spam data" keeps in the database.<br />Here you can run the bot filter again and delete the visits of the bots.
sv: Du kan rensa räknartabellen genom att ta bort  "spamdata".<br />Om du lägger till nya botar ovan, behålls den gamla "spamdatan" i databasen.<br />Här kan du köra botfiltret igen och ta bort botarnas besök.

en: Reset the counter
sv: Nollställ räknaren

en: You can reset the counter by empty the table. ALL TO 0!<br />Make a backup if you need the current data!
sv: Du kan nollställa räknaren genom att tömma tabellen. ALLA TILL 0!<br />Ta backup om du vill spara nuvarande data!

en: If "Count per Day" only disabled the tables in the database will be preserved.
sv: Om du endast avaktiverar "Count per Day" behålls tabellerna i databasen.

en: Here you can delete the tables and disable "Count per Day".
sv: Här kan du ta bort tabellerna och avaktivera "Count per Day".

en: WARNING
sv: VARNING

en: These tables (with ALL counter data) will be deleted.
sv: Följande tabeller (inklusive all data tillhörande räknaren) kommer att tas bort.

en: If "Count per Day" re-installed, the counter starts at 0.
sv: Om du ominstallerar  "Count per Day", kommer räknaren att starta på 0.

en: Yes
sv: Ja

en: You are sure to disable Count per Day and delete all data?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera Count per Day och radera all data?

en: Sorry, necessary functions (zlib) not installed or enabled in php.ini.
sv: Tyvärr, nödvändiga funktioner (zlib) är inte installerade/aktiverade i php.ini.

en: New GeoIP database installed.
sv: Ny GeoIP-databas installerades.

en: Sorry, an error occurred. Try again or check the access rights of directory "geoip" is 777.
sv: Ett fel uppstod. Prova igen eller kolla så att rättigheterna på mappen "geoip" är 777.
