Count Per Day v3.2.10 - en to fi translation catalogue (196 entries)

en: Options updated
fi: Valinnat päivitetty

en: Database cleaned. %s rows deleted.
fi: Tietokanta puhdistettu. %s riviä poistettu.

en: UNINSTALL Count per Day
fi: POISTA Count per Day

en: Table %s deleted
fi: Taulukko %s poistettu

en: Options deleted
fi: Valinnat poistettu

en: Uninstall
fi: Poista asennus

en: Click here
fi: Napsauta tästä

en: to finish the uninstall and to deactivate "Count per Day".
fi: viimeistelläksesi asennuksen poiston ja "Count per Day" käytöstä poistamisen.

en: Online time
fi: Online-aika

en: Seconds for online counter. Used for "Visitors online" on dashboard page.
fi: Sekuntia online-laskuria varten. Käytetään "Vierailijat online-tilassa" ohjausnäkymän sivulla.

en: Logged on Users
fi: Kirjautuneet käyttäjinä

en: count too
fi: laske myös

en: Auto counter
fi: Automaattinen laskuri

en: Counts automatically single-posts and pages, no changes on template needed.
fi: Laskee automaattisesti artikkelit ja sivut, muutoksia sivupohjiin ei tarvita.

en: Bots to ignore
fi: Robotit, jotka jätetään huomioimatta

en: Update options
fi: Päivitä valinnat

en: Clean the database
fi: Puhdista tietokanta

en: You can clean the counter table by delete the "spam data".<br />If you add new bots above the old "spam data" keeps in the database.<br />Here you can run the bot filter again and delete the visits of the bots.
fi: Voit puhdistaa laskuritaulun poistamalla "spam-data".<br />Mikäli lisäät uusia robotteja yläpuolelle, vanha "spam-data" säilytetään tietokannassa.<br />Täällä voit suorittaa robottisuodattimen uudelleen ja poistaa robottien vierailut.

en: If "Count per Day" only disabled the tables in the database will be preserved.
fi: Mikäli "Count per Day" on ainoastaan poistettu käytöstä, tullaan taulut tietokannassa säilyttämään.

en: Here you can delete the tables and disable "Count per Day".
fi: Täällä voit poistaa taulut ja poistaa "Count per Day" -lisäosan käytöstä.

en: WARNING
fi: VAROITUS

en: These tables (with ALL counter data) will be deleted.
fi: Nämä taulut (KAIKKI laskutiedot mukaan luettuina) tullaan poistamaan.

en: If "Count per Day" re-installed, the counter starts at 0.
fi: Mikäli "Count per Day" asennetaan uudelleen, laskuri alkaa arvosta 0.

en: Yes
fi: Kyllä

en: You are sure to disable Count per Day and delete all data?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa "Count per Day" -lisäosan käytöstä ja poistaa kaikki tiedot?

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Total visitors
fi: Vierailijoita yhteensä

en: Visitors currently online
fi: Vierailijat parhaillaan online-tilassa

en: Visitors today
fi: Vierailijoita tänään

en: Visitors yesterday
fi: Vierailijoita eilen

en: Visitors last week
fi: Vierailijoita viime viikolla

en: Counter starts on
fi: Laskuri alkaa

en: Visitors per day
fi: Vierailijoita päivässä

en: Visitors per month
fi: Vierailijoita kuukaudessa

en: Visitors per post
fi: Vierailijaa per artikkeli

en: Counter reseted.
fi: Laskuri nollattu.

en: How many posts do you want to see on dashboard page?
fi: Kuinka monta artikkelia haluat nähdä ohjausnäkymän sivulla?

en: Latest Counts - Posts
fi: Viimeisimmät osumat - artikkelit

en: Latest Counts - Days
fi: Viimeisimmät osumat - päivät

en: How many days do you want look back?
fi: Kuinka monta päivää haluat katsoa taaksepäin?

en: Show in lists
fi: Näytä listana

en: Show "Reads per Post" in a new column in post management views.
fi: Näytä "Luettu per artikkeli" uudella sarakkeella artikkelihallinnan näkymissä.

en: Reset the counter
fi: Nollaa laskuri

en: You can reset the counter by empty the table. ALL TO 0!<br />Make a backup if you need the current data!
fi: Voit nollata laskurin tyhjentämällä taulun. KAIKKI ARVOIKSI 0.<br />Ota varmuuskopio mikäli tarvitset nykyisiä tietoja!

en: The %s most visited posts in last %s days:
fi: %s eniten vierailtua artikkelia viimeisen %s päivän aikana:

en: Settings
fi: Asetukset

en: Reads
fi: Luettuja

en: Latest Counts
fi: Viimeisimmät osumat

en: Chart - Days
fi: Kaavio - päiviä

en: Chart - Height
fi: Kaavio - korkeus

en: Height of the biggest bar
fi: Suurimman pylvään korkeus

en: This post
fi: Tämä artikkeli

en: Dashboard
fi: Ohjausnäkymä

en: Reads per day
fi: Luettuja päivässä

en: Countries updated. <b>%s</b> entries in %s without country left
fi: Maat päivitetty. <b>%s</b> merkintää %s ilman maatietoa jäljellä

en: update next
fi: päivitä seuraavaksi

en: GeoIP - Countries
fi: GeoIP - Maat

en: Update old counter data
fi: Pävitä vanhat laskutiedot

en: Update GeoIP database
fi: Päivitä GeoIP-tietokanta

en: Download a new version of GeoIP.dat file.
fi: Lataa uusi versio GeoIP.dat -tiedostosta.

en: More informations about GeoIP
fi: Lisää tietoa GeoIP:stä

en: Reads per Country
fi: Luetut per maa

en: New GeoIP database installed.
fi: Uusi GeoIP-tietokanta asennettu.

en: Sorry, an error occurred. Try again or check the access rights of directory "geoip" is 777.
fi: Virhe on tapahtunut. Yritä uudelleen ja tarkista, että kansiolla "geoip" on oikeudet 777.

en: Sorry, necessary functions (zlib) not installed or enabled in php.ini.
fi: Valitettavasti tarvittavaa toimintoa (zlib) ei ole asennettu tai käyttöönotettu php.ini:ssä.

en: Countries
fi: Maat

en: How many countries do you want to see on dashboard page?
fi: Kuinka monta maata haluat nähdä ohjausnäkymän sivulla?

en: Mass Bots cleaned. %s counts deleted.
fi: Robotit puhdistettu. %s osumaa poistettu.

en: Mass Bots
fi: Robotit

en: Show all IPs with more than %s page views per day
fi: Näytä kaikki IP-osoitteet, joilla on enemmän kuin %s sivunäyttöä päivässä

en: show
fi: näytä

en: Delete these %s counts
fi: Poista nämä %s osumat

en: Other
fi: Toinen

en: Front page displays
fi: Etusivulla näytetään

en: Browsers
fi: Selaimet

en: Date
fi: Päivä

en: Client
fi: Asiakas

en: Views
fi: Näyttöä

en: Start Values
fi: Aloitusarvot

en: Here you can change the date of first count and add a start count.
fi: Täällä voit muuttaa ensimmäisen osuman päiväystä ja lisätä aloituslaskurin.

en: Start date
fi: Aloituspäivä

en: Your old Counter starts at?
fi: Vanha laskurisi alkaa?

en: Start count
fi: Aloita laskuri

en: Add this value to "Total visitors".
fi: Lisää tämä arvo "Vierailijaa yhteensä".

en: Support
fi: Tuki

en: Bug? Problem? Question? Hint? Praise?
fi: Virhe? Ongelma? Kysymys? Vihje? Kehu?

en: Write a comment on the <a href="%s">plugin page</a>.
fi: Kirjoita kommentti <a href="%s">lisäosan sivulle</a>.

en: Show
fi: Näytä

en: Edit Post
fi: Muokkaa artikkelia

en: Time for Count per Day: <code>%s</code>.
fi: Aika osumille per päivä: <code>%s</code>.

en: until User Level
fi: kunnes käyttäjätaso

en: Plugin
fi: Lisäosa

en: Notes
fi: Huomioita

en: Action
fi: Toiminto

en: add
fi: lisää

en: save
fi: tallenna

en: delete
fi: poista

en: edit
fi: muokkaa

en: Add this value to "Total reads".
fi: Lisää tämä arvo "Luettu yhteensä".

en: Total reads
fi: Luettuja yhteensä

en: Reads today
fi: Luettuja tänään

en: Reads yesterday
fi: Luettuja eilen

en: Map
fi: Kartta

en: Anonymous IP
fi: Anonyymi IP

en: Cache
fi: Välimuisti

en: I use a cache plugin. Count these visits with ajax.
fi: Käytän välimuistilisäosaa. Laske nämä käynnit ajaxilla.

en: Substring of the user agent, separated by comma
fi: Selaimet lyhyessä muodossa, pilkulla eroteltuna

en: Visitors per Country
fi: Vierailijat per maa

en: Debug mode
fi: Debug-moodi

en: Show debug informations at the bottom of all pages.
fi: Näytä debug-tiedot kaikkien sivujen alalaidassa.

en: Start
fi: Aloita

en: End
fi: Lopeta

en: PostID
fi: Artikkeli-ID

en: no data found
fi: tietoja ei löytynyt

en: You can get the country data for all entries in database by checking the IP adress against the GeoIP database. This can take a while!
fi: Voit saada maatiedot kaikista tietokannan merkinnoistä tarkistamalla IP-osoitteet GeoIP:n tietokannasta. Tämä voi kestää hetken!

en: Counter
fi: Laskuri

en: Local URLs
fi: Paikalliset URL-osoitteet

en: Show local referrers too.
fi: Näytä myös paikalliset viittaavat sivustot.

en: Posts
fi: Artikkeleja

en: Pages
fi: Sivuja

en: Category
fi: Kategoria

en: Tag
fi: Tagi

en: License
fi: Lisenssi

en: Referrer
fi: Viittaavat sivustot

en: Title
fi: Otsikko

en: Save and show clients and referrers.<br />Needs a lot of space in the database but gives you more detailed informations of your visitors.
fi: Tallenna ja näytä asiakkaat sekä viittaavat sivustot.<br />Tarvitsee paljon tilaa tietokannasta, mutta antaa enemmän tarkempaa tietoa käyttäjistä.

en: Clients and referrers
fi: Asiakkaat ja viittaavat sivustot

en: Reads last week
fi: Luettuja viime viikolla

en: Reads per month
fi: Luettu per kuukausi

en: Referrers - Entries
fi: Viittaavat sivustot - merkinnät

en: How many referrers do you want to see on dashboard page?
fi: Kuinka monta viittaavaa sivustoa haluat näyttää ohjausnäkymän sivulla?

en: Referrers - Days
fi: Viittaavat sivustot - päivää

en: The %s referrers in last %s days:
fi: %s viittaavaa sivustoa viimeisen %s päivän aikana:

en: Visitors online
fi: Vierailijat online-tilassa

en: Stylesheet
fi: Tyylitiedosto

en: NO Stylesheet in Frontend
fi: EI tyylitiedostoa julkisella sivustolla

en: Do not load the stylesheet "counter.css" in frontend.
fi: Älä lataa tyylitiedostoa "counter.css" julkisella sivustolla.

en: Who can see it
fi: Ketkä voivat nähdä sen

en: custom
fi: omavalintainen

en: and higher are allowed to see the statistics page.
fi: ja korkeammille sallitaan tilastosivujen katsominen.

en: Set the %s capability %s a user need:
fi: Määritä %s oikeustaso, jonka %s käyttäjä tarvitsee:

en: "Count per Day" updated to version %s.
fi: "Count per Day" päivitetty versioon %s.

en: Backup failed! Cannot open file
fi: Varmuuskopiointi epäonnistui! Tiedostoa ei voida avata

en: Backup of %s entries in progress. Every point complies %s entries.
fi: %s merkinnän varmuuskopiointi käynnissä. Jokainen piste sisältää %s merkintää.

en: Backup of counter table saved in %s.
fi: Varmuuskopio laskuritaulusta tallennettu %s.

en: Backup of counter options and collection saved in %s.
fi: Varmuuskopio laskurivalinnoista ja -kokoelmasta tallennettu %s.

en: Collection in progress...
fi: Tiedonkeräys meneillään...

en: Get Visitors per Post...
fi: Hae vierailijat per artikkeli...

en: Delete old data...
fi: Poista vanhat tiedot...

en: Counter entries until %s collected and counter table %s optimized (size before = %s &gt; size after = %s).
fi: Laskurin merkintöjä %s saakka kerätty ja laskurin taulu %s optimoitu (koko ennen = %s &gt; koko jälkeen = %s).

en: Installation of "Count per Day" checked
fi: "Count per day" asennus valittu

en: Tools
fi: Työkalut

en: Save URL only, no query string.
fi: Tallenna vain URL-osoite, ei kyselytietuetta.

en: Backup
fi: Varmuuskopioi

en: Entries per pass
fi: Merkintöjä hyväksytään

en: How many entries should be saved per pass? Default: 10000
fi: Kuinka monta merkintää tallennetaan? Oletus: 10000

en: If your PHP memory limit less then 50 MB and you get a white page or error messages try a smaller value.
fi: Mikäli PHP-muistiraja on vähemmän kuin 50 MB ja näet valkoisen sivun tai virheilmoituksen, yritä pienemmällä arvolla.

en: Create a backup of the counter table %s in your wp-content directory (if writable).
fi: Luo varmuuskopio laskuritaulusta %s wp-content -kansioon (mikäli kirjoitettavissa).

en: Backup the database
fi: Varmuuskopioi tietokanta

en: Collect old data
fi: Kerää vanhat tiedot

en: Current size of your counter table %s is %s.
fi: Nykyinen laskentataulukon %s koko on %s.

en: You can collect old data and clean up the counter table.<br/>Reads and visitors will be saved per month, per country and per post.<br/>Clients and referrers will deleted.
fi: Voit kerätä vanhat tiedot ja puhdistaa laskuritaulun.<br/>Luetut ja vierailijat tullaan tallentamaan kuukausittain, maittain ja artikkeleittain.<br/>Asiakkaat ja viittaavat sivustot tulaan poistamaan.

en: Currently your collection contains data until %s.
fi: Parhaillaan kokoelmasi sisältää tietoja %s asti.

en: Normally new data will be added to the collection.
fi: Uudet tiedot tullaat tavallisesti lisäämään kokoelmaan.

en: Delete old collection and create a new one which contains only the data currently in counter table.
fi: Poista vanha kokoelma ja luo uusi joka sisältää ainoastaan ne tiedot, jotka ovat parhaillaan laskuritaulussa.

en: All collected data until %s will deleted.
fi: Kaikki kerätyt tiedot kunnes %s poistetaan.

en: Keep entries of last %s full months + current month in counter table.
fi: Säilytä merkinnät viimiseltä %s kokonaiselta kuukaudelta + kuluva kuukausi laskuritaulussa.

en: ReActivation
fi: Uudelleen aktivointi

en: Here you can start the installation functions manually.<br/>Same as deactivate and reactivate the plugin.
fi: Täällä voit aloittaa asennustoiminnot manuaalisesti.<br/>Sama kuin lisäosan deaktivointi ja uudelleen aktivointi.

en: ReActivate the plugin
fi: Aktivoi lisäosa uudelleen

en: Visitors
fi: Vierailijaa

en: Most visited day
fi: Eniten vierailtu päivä

en: drag and drop to sort
fi: raahaa ja pudota lajitellaksesi

en: Your can download the backup files here and now.
fi: Voit ladata varmuuskopion täällä ja nyt.

en: Download only
fi: Vain lataa

en: Delete
fi: Poista

en: Delete the backup file %s ?
fi: Poista varmuuskopio %s ?

en: Search strings
fi: Hakulauseet

en: Error while reading backup file!
fi: Virhe luettaessa varmuuskopiota!

en: The backup was added to counter table %s.
fi: Varmuuskopio lisättiin laskentataulukkoon %s.

en: The counter table %s was restored from backup.
fi: Die Z&auml;hlertabelle %s wurde wiederhergestellt.

en: Options restored from backup.
fi: Asetukset on palautettu varmuuskopiosta.

en: Settings and collections
fi: Asetukset ja kokoelmat

en: Counter table %s
fi: Laskentataulukko %s

en: Add data from the backup file %s to existing counter table?
fi: Lisää tiedot varmuuskopiosta %s nykyiseen laskentataulukkoon?

en: Restore data from the backup file %s ?
fi: Palauta tiedot varmuuskopiosta %s ?

en: Restore
fi: Palauta

en: add backup to current counter table
fi: lisää varmuuskopio nykyiseen laskentataulukkoon

en: replace current counter table with with backup
fi: korvaa nykyinen laskentataulukko varmuuskopiolla

en: delete backup file
fi: poista varmuuskopio

en: The %s most searched strings:
fi: %s eniten käytettyä hakulausetta:

en: The search strings of the last %s days:
fi: Hakulauseet viimeiseltä %s päivältä:

en: Old search strings deleted
fi: Vanhat hakulauseet on poistettu

en: Delete search strings older than %s days.
fi: Poista hakulauseet, jotka ovat vanhempia kuin %s päivää.

en: Delete search strings
fi: Poista hakulauseet

en: Add
fi: Lisää
